20.5 juhlitaan taas Suomen luontoa. Aiheena on ”villiinny keväästä” ja teemoina tällä kertaa on rakentaminen, villiyrtit ja metsäruoka sekä hyvinvointi. Päivää voi viettää rauhoittumalla puutöiden ääreen, rakentamalla linnunpönttö kevään muuttolinnuille (muista myös rekisteröidä pönttö!) tai kokkaamalla luonnossa koko perheelle maukkaat retkieväät. Lisää hyviä ideoita löytää Tästä linkistä johon on merkattu ympäri Suomea järjestettävät tapahtumat tuona päivänä. Lisää Suomen luonnon päivistä löydät täältä; https://www.luonnonpaivat.fi/ .
Itse saavun edeltävänä yönä kotiin Rovaniemeltä, joten vietimme etukäteen luonnonpäivää työpaikallani muistisairaiden asiakkaidemme kanssa. Olisi ollut mahtavaa viedä asiakkaamme ulos itse paikan päälle tutkimaan keväistä luontoa, mutta Utsjoella on vielä sen verran lunta että liikuntarajoitteisten on hankalaa kulkea apuvälineillä sohjossa ja märällä hiekalla.
Toin kirjastosta luontokirjallisuutta ja luimme porukalla Lapin luonnosta kertovaa suurikuvaista kirjaa, kuuntelimme lintujen ääniä cd- levyltä ja tutkimme ulkoa tuomiani varpuja, käpyjä ja männyn neulasia. Iltapäivällä teemapäivämme huipentui siementen istuttamiseen ruukkuihin ja pannukahvin maisteluun. Nyt saammekin seurata kuinka istuttamamme paprika, lehtikaali, lehtisalaatti ja pinaatti lähtevätkään itämään. Uskon, että asiakkaamme saivat päivästä vähintään oikein hyvän mielen! Ja näin lähihoitaja-opiskelijan näkökulmasta luonnon tuominen muistisairaankin arkeen on tärkeää yleisen jaksamisen vuoksi. Luontokokemukset tuovat muistoja mieleen ja saavat aikaan pitkiäkin keskusteluja menneistä retkistä, tapahtumista ja muistoista. Odotan innolla että lumet sulavat pois työpaikkani ympäristöstä ja pääsemme ulkoilemaan porukalla lähemmäs luontoa!
Meillä olisi Pikku-J:n kanssa tarkoitus ajella Inariin ja osallistua Siidan järjestämälle Lintu-hetkelle. Pikku-J ei olekaan aikaisemmin osallistunut ulkopuolisen järjestämään retkeen ja pieni maisemanmuutos tekee varmasti terää itsellenikin.
Vähintään käymme virkistymässä lähimetsässä, jos emme muualle pääse. Vielä täytyy houkutella tuota isompaa J:tä mukaan ja jos Utsjoelta löytyy joku joka on kyytiä vaille Inariin, ota yhteyttä – kyytiin mahtuu!
Viettäkääs mukava luontopäivä, satoi tai paistoi.